22  mai  2016

Emilia Arcan, președintele Consiliului Județean, a participat la sfințirea monumentului de la Nemțișor. Emilia Arcan, președintele Consiliului Județean Neamț, a participat, sâmbătă, 21 mai, la sfințirea Monumentului Eroilor din comuna Vânători Neamț, satul Nemțișor. Evenimentul l-a adus în județ pe ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, care, împreună cu un sobor de preoți a oficiat ceremonialul religios pentru sfințirea monumentului ridicat, prin voința părintelui Iustin Pârvu și munca Asociației „În Munții Neamțului“, în memoria celor circa 14.000 de ostași căzuți pe dealurile din zona Nemțișor, în timpul celui de-al Doilea Război Mondial. Din respect pentru eroi, pentru cei care le poartă de grijă și pentru fețele bisericești prezente la slujbă, președintele Consiliului Județean Neamț a declarat: „Înalt Prea Sfințite Părinte Mitropolit, cinstite fețe bisercești, iubiți credincioși! Suntem astăzi aici pentru un motiv care are menirea să ne bucure sufletele, să ne facă să ne simțim mai bogați material, mai ușurați spiritual, pentru că iată, cu ajutorul Bunului Dumnezeu și al oamenilor cu iubire de El, ne-a fost dat să avem parte de un nou monument în județul Neamț, un monument ridicat în cinstea eroilor care și-au pierdut viața în cel de-al Doilea Război Mondial pe aceste dealuri. Tot astăzi, ne simțim liniștiți sufletește pentru că iată, dorința părintelui Iustin Pîrvu de a exista acest monument închinat celor care au scăldat pământul cu sângele lor s-a înfăptuit! Tot ce ar mai fi de făcut ar fi să vedem 14.000 de lumânări aprinse, spre memoria ostașilor care și-au găsit sfârșitul pe aceste dealuri. Dar Bunul Dumnezeu va rândui și asta și încetul cu încetul, vom aprindem lumânări pentru sufletele lor, pentru ca fiecare ostaș să aibă parte de lumină din partea noastră, cei care trebuie să le fim recunoscători pentru jertfa supremă. Avem multe locuri unde ne cinstim eroii în județul nostru, dar de astăzi, datorită Asociației «În Munții Neamțului», există acest loc de reculegere și de aducere-aminte și la Nemțișor, loc ales de marele duhovnic Iustin Pârvu, care toată viața i-a cinstit pe luptătorii pentru țară! Să trăim, să-i pomenim și să le păstrăm veșnică amintirea miilor de soldați care au murit nevinovați, ducându-și somnul de veci în gropi comune!“, a declarat Emilia Arcan. La slujba de sfințire au participat circa 250 de credincioși, unii dintre ei purtând straie populare, de dragul generațiilor trecute.

Creat la 22.05.2016 11:47  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 22.05.2016 15:38  de Ovidiu Lozonschi