26 mai 2016

„Lada cu zestre“ se deschide, mâine. Emilia Arcan, președintele Consiliului Județean Neamț și peste 90 de meșteri populari din optsprezece județe ale țării și din Republica Moldova vor întâmpina publicul, mîine, 27 mai, la ora 12, în centrul municipiului Piatra Neamț, la o nouă ediție a Festivalului „Lada de zestre“, eveniment organizat de Consiliul Județean Neamț, în parteneriat cu Complexul Muzeal Județean, Asociația Meșterilor Populari din Moldova, Asociația Meșterilor Populari din Ținutul Neamțului, Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare“ și Camera de Comerț și Industrie Neamț. Festivalul a devenit o tradiție în județul nostru, el debutând în 2006 și acum fiind la a unsprezecea ediție. Meșterii populari aduc de fiecare dată în fața publicului o gamă variată de obiecte realizate manual, după tehnici vechi, tradiţionale, din categoriile: ceramică, lemn și mobilier, industrie casnică, prelucrarea pieilor, ouă încondeiate, icoane și pictură naivă, împletituri din cânepă şi nuiele, măști, podoabe, obiecte din os. Anul acesta, conform confirmărilor primite, vor participa la festival meșteri din judeţele Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, București, Covasna, Galați, Harghita, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Suceava, Teleorman, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, precum şi din Republica Moldova. Și cum vechile tradiții se împletesc într-o armonie desăvârșită cu muzica, după deschiderea oficială a festivalului, care va avea loc mîine la prânz, va urma un program artistic susținut de Ansamblul Folcloric „Floricică de la Munte“ al Centrului pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare“ Neamț, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean. „Le mulțumim meșterilor populari pentru că ne sunt alături și că împreună contribuim la dezvoltarea turismului din judeţ, prin revigorarea vechilor meşteşuguri și a artei populare nemțene. Invităm toţi iubitorii de frumos să participe la acest eveniment dedicat valorilor tradiţionale româneşti, vizitând în acest sfârșit de săptămână standurile meșterilor populari din Parcul Tineretului din Piatra Neamț care, o dată pe an, vin cu inima deschisă să ne prezinte «comorile» lor meşteşugite cu mult talent, dragoste și imaginație, a declarat Emilia Arcan, președintele Consiliului Județean Neamț. Festivalul „Lada cu zestre“ este un eveniment cultural anual, inițiat în anul 2006, cu scopul de a promova, pune în valoare și susține arta populară.

Creat la 26.05.2016 10:45  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 26.05.2016 12:05  de Ovidiu Lozonschi