03 iunie 2016

Președintele Consiliului Județean, alături de lumea nenorocită de ploi. Emilia Arcan, președintele Consiliului Județean Neamț, s-a deplasat în teritoriu de cum s-au semnalat primele pagube produse de ploile căzute în ultimele zile. O primă deplasare a făcut-o pe Valea Muntelui, joi seara, iar vineri, de la prânz, a revenit în zonă, pentru că se constata creșterea pagubelor. „Din păcate, raportările din teren sunt tot mai dure de la o oră la alta, precipitațiile începând să creeze probleme în multe zone. Am soluționat problemele urgente ale zilei la Consiliul Județean și merg din nou pe Valea Muntelui, unde apele dau tot mai multe bătăi de cap. Joi seara am fost la Dămuc, pentru că ne-a spus primarul că sunt probleme în zonă. Într-adevăr, drumul județean nu mai este circulabil. Apa a săpat pe sub asfalt și s-a format un crater pe o lungime de cinci-șase metri pe toată lățimea lui. S-au adus niște bolovani imenși cu care s-a încercat acoperirea gropii respective, și pentru că există pericolul să fie mișcați din loc de șuvoaie, bucățile de stâncă sunt proptite cu trunchiurile unor arbori, aduși din pădure și legați cu șufe pentru a opune rezistență. Pe circa zece kilometri din acest drum, din loc în loc, la câțiva zeci de metri, asfaltul a fost rupt, de parcă nu a existat niciodată. Circulația este blocată și nu știu cum vor evolua lucrurile, dar e complicat… Școala din Dămuc rămâne fi închisă până luni, pentru că efectiv nu se poate circula. Din păcate au apărut primele subsoluri și curți inundate, iar de pe versanți curge foarte multă apă care cară aluviuni spre zona joasă. Probleme sunt și la Piatra Neamț, și la Piatra Șoimului și Chintinici, la Bicaz și probabil vor apărea tot mai multe complicații odată cu trecerea orelor, pentru că se adună tot mai multă apă “, a declarat Emilia Arcan, președintele Consiliului Județean Neamț.
Creat la 03.06.2016 13:10  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 03.06.2016 13:10  de Ovidiu Lozonschi