03  iunie  2016

Emilia Arcan, susținătoare convinsă naționalei de handbal feminine. Emilia Arcan, președinte al Consiliului Județean Neamț, le-a urat succes fetelor de la echipa națională de handbal în meciul pe care îl vor avea mâine seară, la Piatra Neamț, împotriva echipei din Belarus. Urările au fost făcute în cadrul conferinței de presă, care a avut loc astăzi, la prânz, pentru a fi făcut cunoscut meciul official al României cu Belarus, înainte de Olimpiada de la Rio. „La circa două luni de când județul Neamț a găzduit un regal voleibalistic, Consiliul Județean Neamț vrea să le ofere iubitorilor sportului o nouă bucurie, aceea de a avea printre noi alți sportivi de mare calibru, adică naționala de handbal feminin a României. Vom vedea într-un meci oficial echipa tricoloră, care în decembrie 2015 ne-a produs marea satisfacție de a câștiga medalia de bronz la Campionatul Mondial din Danemarca. Handbalistele care vor fi mâine în Sala Polivalentă din Piatra Neamț ne-au ținut atunci cu sufletul la gură în fața televizoarelor și poate că și datorită lor, am avut în 2015 sărbători de iarnă mai frumoase. De asemenea, aceeași echipă națională ne-a bucurat în primăvara acestui an, când s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, întrecere programată pentru luna august. Acest meci de mâine seară este ultimul oficial al handbalistelor înainte de Olimpiadă. Consiliul Județean Neamț este onorat să ofere nemțenilor ocazia de a vedea naționala României la handbal feminin evoluând la Piatra Neamț! Astfel, județul nostru este din nou la mare înălțime! Le doresc sportivelor ca și meciul de sâmbătă seara să fie la mare înălțime, așa cum este orice competiție în care sunt angrenate femei! Sunt o mare susținătoare la femeii și mai ales a celor care ajung în competiții de anvergură“, a declarat Emilia Arcan, președintele Consiliului Județean Neamț.
Creat la 03.06.2016 16:35  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 03.06.2016 16:37  de Ovidiu Lozonschi