15 iunie 2016

Președintele Consiliului Județean îi felicită pe elevii și profesorii care au participat la acțiuni dedicate lui Eminescu. Emilia Arcan, președintele Consiliului Județean, îi felicită pe toți elevii și cadrele didactice din Neamț, care pe 15 iunie au participat la diferite activități care au avut menirea de a comemora 127 de ani de la moartea poetului Mihai Eminescu. „Uneori problemele zilnice ne iau prin surprindere sau tot timpul avem câte ceva urgent de făcut și nu realizăm că sunt niște date importante în istoria națională de care trebuie să ținem seama. În vâltoarea acestor evenimente, unii dintre noi, și mă refer în special la elevi și cadre didactice din mai toate școlile nemțene, și-au făcut timp, astăzi, 15 iunie, pentru a-l aduce în actualitate pe poetul nepereche. Felicitări tuturor pentru aceste preocupări! Mă simt fericită să văd că există asemenea activități și să știu că niște copii, în emoția așteptării multcuvenitei vacanțe de vară, și-au făcut timp să recite o strofă din Eminescu, sub coordonarea profesorilor lor!“, a declarat Emilia Arcan, președintele Consiliului Județean Neamț. Miercuri, 15 iunie, s-au împlinit 127 de ani de la trecerea la cele veșnice a poetului nepereche Mihai Eminescu. A murit la vârsta de 39 de ani, lăsând în urmă o creație literară inestimabilă și făcându-și loc în cultura universală. Poetul național a trăit o minunată poveste de dragoste cu Veronica Micle, a cărei casă memorială poate fi vizitată în orașul de sub Cetate, la Tîrgu Neamț.

Creat la 17.06.2016 13:49  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 17.06.2016 13:50  de Ovidiu Lozonschi