17 iunie 2016

Consiliul Județean, cadorisit cu o operă a artistului Laurențiu Dimișcă . Consiliul Județean Neamț, prin președintele Emilia Arcan, a primit, pe bază de contract, sculptura pictobiect „Sărutul“, a artisului Laurențiu Dimișcă. Contractul de donație a lucrării, evaluată la suma de 45.000 de lei, a fost semnat de părțile semnatare în prezența unui notar public și are avizul favorabil al tuturor consilierilor județeni. „Județul Neamț deține o lucrare realizată de artistul autohton Laurențiu Dimișcă. Apreciez în mod deosebit ideea acestei donații la care s-a gândit artistul și mai mult apreciez faptul că o lucrare pe care el a realizat-o împreună cu copiii, a lăsat-o la vederea lor. E un gest deosebit, pe lângă disponibilitatea de a descoperi copii talentați și de a lucra alături de ei, artistul Laurențiu Dimișcă dorind să lase ceva și pentru oamenii județului“, a declarat Emilia Arcan, președintele Consiliului Județean Neamț. Sculptura a fost creată în cadrul proiectului finanțat în 2015 de către Consiliul Județean Neamț, în cadrul proiectului „O pată de culoare pentru orașul tău“. Sculptura a fost donată de fundația Aut Sider Art, fără cesiunea drepturilor de autor și este amplasată în fața Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Neamț.

Creat la 17.06.2016 13:50  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 17.06.2016 13:50  de Ovidiu Lozonschi