02  august  2016

Președintele CJ Neamț, Ionel Arsene, întâlnire cu Sorin Brașoveanu, președintele CJ Bacău. Președintele CJ Neamț, Ionel Arsene, a avut o întâlnire strategică de lucru cu Sorin Brașoveanu, președintele CJ Bacău, legată de crearea unor parteneriate și îmbunătățirea drumurilor care leagă cele două județe. „Alături de omologul meu de la Bacău, Sorin Brașoveanu, am avut o întâlnire de lucru în care am discutat, în principal, despre reabilitarea și modernizarea axei de transport interjudețean Piatra Neamț – Roman – Icușești – Răchitoasa- Podu Turcului, o rută ce reprezintă unica și cea mai economică legătură a comunităților aflate pe traseul axei cu coridorul TEN-T. Proiectul propus spre finanțare prin Programul Operațional Regional 2014 – 2020 este cu atât mai important cu cât nu există alte drumuri de legătură între cele opt comune ce se află pe acest traseu. Îmi doresc ca prin această investiție să reușim îmbunătățirea infrastructurii din mediul rural, iar odată cu ea situația economică și socială a zonei rurale, în special în privința standardelor de muncă, a condițiilor de viață. Unul din punctele mandatului meu de președinte al Consiliului Județean Neamț vizează dezvoltarea locală durabilă în județul nostru și am convingerea că prin realizarea acestui proiect vom reuși să atingem acest obiectiv. Îmi doresc ca alături de județele vecine ale Neamțului să realizăm un parteneriat prin care să asigurăm dezvoltarea localităților noastre, dar și a regiunii. Întâlnirea de astăzi cu președintele CJ Bacău este doar un prim pas pe care îl facem în direcția identificării celor mai bune soluții pentru dezvoltarea comunităților din județele noastre.”, a declarat Ionel Arsene, președintele CJ Neamț.
Creat la 03.08.2016 13:30  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 03.08.2016 13:33  de Ovidiu Lozonschi