03  august  2016

Vizita IPS Ioachim, Arhiepiscop al Romanului și Bacăului la CJ Neamț. Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț, a primit astăzi vizita oficiala a Înalt Preasfințitului Părinte Ioachim, Arhiepiscop al Romanului și Bacăului. Alături de IPS Ioachim s-a aflat și Arhimandrit Pimen Costea, vicar administrativ. Vizita a avut un caracter lucrativ, în cadrul discuțiilor fiind stabilite premisele unor viitoare parteneriate în folosul comunităților din Neamț, de la proiecte de natură socială până la cele de natură culturală. "Am găsit la președintele Arsene deschiderea și sprijinul de care Arhiepiscopia Romanului și Bacăului are nevoie pentru a-și putea îndeplini proiectele așa cum se cuvine. Cât de curând rezultatele discuțiilor și a muncii noastre vor ajunge la cât mai mulți oameni. Mă bucur că instituția Consiliului Județean Neamț are în sfârșit un președinte care își întoarce fața și spre Roman", a declarat IPS Ioachim, Arhiepiscop al Romanului și Bacăului. "Am avut bucuria de a primi astăzi vizita Înalt Preasfințitului Părinte Ioachim, reușind sa întărim colaborarea existentă dintre Consiliul Județean Neamț și Arhiepiscopia Romanului și Bacăului. Vom avea demersuri comune în domenii de interes comunitar și împreună vom contribui la îmbunătățirea vieții locuitorilor din Neamt din punct de vedere social, cultural și chiar din punct de vedere a sănătății", a declarat președintele CJ, Ionel Arsene. Întâlnirea de astăzi are și un caracter istoric, fiind pentru prima dată când un Arhiepiscop al Romanului face o astfel de vizită la Consiliului Județean Neamț.
Creat la 03.08.2016 16:25  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 03.08.2016 16:25  de Ovidiu Lozonschi