11 august 2016

“Ieri seară am participat la încheierea celei de-a nouăsprezecea ediţii a Festivalului Ceahlăul. A fost un moment plin de emoţie şi de bucurie, întrucât am văzut că şi în acest an festivalul a reprezentat un succes, numărul participanţilor şi al iubitorilor de folclor fiind impresionant. În ultima seară am avut plăcerea de a înmâna premii participanţilor la această ediţie, acelora care s-au dedicat păstrării tradiţiilor şi obiceiurilor din strămoşi. Festivalul Ceahlăul reprezintă o bună oportunitate pentru a promova tradițiile populare românești și, în special, pe cele nemțene la nivel internațional. România este printre puținele țări care încă mai are artă populară, iar acest lucru ar trebui exploatat în interesul nostru, în promovarea turismului din țara noastră. Pentru Neamț și pentru cultura nemțeană, festivalul Ceahlăul reprezintă un reper, care a pus județul nostru pe harta internațională a folclorului. Vreau să felicit organizatorii pentru că, de-a lungul celor nouăsprezece ediții organizate, festivalul a dobândit recunoaștere națională și internațională. Consiliul Județean Neamț și eu personal vom sprijini întotdeauna astfel de evenimente care aduc comunitățile laolaltă. Sper că toți iubitorii de folclor s-au simțit bine la această ediție a festivalului Ceahlăul și le doresc participanților la festival ca pe mai departe să aibă mult succes în activitatea pe care o desfășoară.”
Creat la 11.08.2016 11:10  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 11.08.2016 11:10  de Ovidiu Lozonschi