17 august 2016

Presedintele Consiliului Județean Neamt, Ionel Arsene, s-a întâlnit cu peste doua sute de nemțeni plecați la munca în strainatate

În urmă cu o săptămână, președintele CJ Neamt a lansat un apel către nemțenii care locuiesc și muncesc în străinătate sa participe la o întâlnire în care sa fie informați despre planurile de dezvoltare a județului și despre fondurile disponibile pentru ei în a-si deschide o afacere, aici în România. Peste doua sute de nemțeni care muncesc în străinătate și s-au aflat la Neamt astăzi au răspuns invitației autoritatilor. " Ma bucura sa vad ca inițiativa noastră a provocat atâta interes iar numarul celor care ați răspuns invitației de a discuta confirma asta. Imi doresc sa implic toți nemțenii în procesul de luare a deciziilor, fiecare nemtean sa contribuie la dezvoltarea comunelor și orașelor lor natale. Creionam la nivelul Consiliului Judetean politici publice şi proiecte inovative care să vină în sprijinul celor care locuiesc în Diaspora. Specialiștii în atragerea de finanțări de la nivelul CJ-ului sunt la dispoziția celor care doresc sa-si deschida o afacere aici la Neamt și le acorda sprijin și asistenta de specialitate. Fac tot ce este legal pentru a crea un mediu propice reveririi nemtenilor acasă, la familiile lor. Sunt sigur ca ce reușesc romanii în străinătate, pot reuși și aici, acasă. Beneficiază de o mentalitate diferita, de o experienta bogata în domeniile în care lucrează ", a declarat la finalul intalnirii Ionel Arsene, președintele CJ Neamt. Totodată, după aceasta dezbatere, Consiliul Judetean Neamt va propune simplificări administrative şi legislative care sa le inlesneasca demersurile celor interesați a face afaceri la Neamt. La inițiativa președintelui CJ Neamt, Ionel Arsene, a fost creata adresa de e-mai diasporaneamt@yahoo.com, pentru a înlesni legătură dintre nemtenii din străinătate și Consiliul Judetean Neamt. La aceasta adresa, cei care doresc sa obțină bani europeni, trimit ideea lor de afacere iar experții în fonduri europene de la nivelul Consiliului Judetean le vor oferi consiliere în identificarea axelor de finanțare potrivite și asistenta de care au nevoie în următoarele etape. Alături de președintele Consiliului Județean s-au aflat reprezentanti ai Agenției de Dezvoltare Regionala nord-Est, ai Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale și ai Camerei de Comerț și Industrie Neamt.

Creat la 18.08.2016 11:11  de Portal extern admin
Ultima modificare la 18.08.2016 11:11  de Portal extern admin