17 august 2016

Proiect de introducerea a transportului în comun ecologic

Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț, a avut astăzi în atenție problema transportului în comun în Municipiul Piatra Neamt. Acesta s-a întâlnit cu conducerea societății Troleibuzul pentru a găsi soluții de îmbunătățire a condițiilor pe care societatea Consiliului Județean le oferă calatorilor. Președintele Arsene își dorește reînnoirea parcului de vehicule cu unele moderne, ecologice și care sa corespunda cerințelor pietrenilor care apelează la transportul în comun.
" Este momentul sa evoluam și din punct de vederea al transportului în comun, sa ne aliniem și în acest domeniu la nivelul orașelor europene. Exista fonduri disponibile prin Programul Operațional Regional 2014-2020 și intenționez sa regandesc întreg sistemul de transport în comun în Municipiul reședință de judet. Am discutat deja și cu conducerea primăriei Piatra Neamț și intenționăm sa acesam fondurile destinate pentru sprijinirea dezvoltării urbane durabile pentru a schimba în totalitate condițiile de transport oferite de societatea Troleibuzul", a declarat la finalul intalnirii președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene. În perioada următoare, societatea Troleibuzul va realiza un studiu de prefezabilitatea pentru identificarea celor mai potrivite soluții tehnice la aceasta problema.De asemenea, studiul va trebui sa arate și ce anume presupune ca și infrastructura fiecare dintre soluțiile propuse. Proiectul de introducerea a transportului în comun ecologic va fi realizat in colaborare cu Primaria Piatra Neamt.

Creat la 18.08.2016 14:46  de Portal extern admin
Ultima modificare la 18.08.2016 14:46  de Portal extern admin