08 septembrie 2016

Președintele Consiliului Județean Neamț și consilierii județeni s-au întrunit în ședință extraordinară, joi, 8 septembrie 2016, și au dezbătut și votat cele 13 proiecte aflate pe ordinea de zi.

"Unul dintre punctele importante de pe ordinea de zi a sedinței extraordinare a CJ Neamț a fost cel privind aprobarea unei asocieri cu Arhiepiscopia Romanului și Bacăului în vederea realizării acțiunii «Să ne cunoaştem spiritualitatea şi cultura nemțeană». Este un parteneriat prin care CJ Neamț, alături de Arhiepiscopie, vor derula manifestări cultural – religioase care să vină în sprijinul copiilor din familii nevoiaşe şi al celor cu rezultate deosebite la învățătură. Totodată, evenimentul se adresează celor interesați de cultură şi spiritualitate, fiind un bun prilej de a cunoaşte mai multe despre aceste ramuri în județul nostru. Rămânând în zona religioasă, tot în sedință, s-a decis modificarea Hotărârii Consiliului Județean Neamț nr. 120/2016 privind aprobarea unei asocieri cu Asociația «Tineretul Ortodox Român»- filiala Piatra Neamț în vederea realizării unei acțiuni de interes public județean. În acelaşi timp, a fost aprobată de către Consiliul Județean, desemnarea reprezentanților săi în cadrul Consiliilor de Administraţie ale unităţilor de învăţământ special din judeţul Neamţ, în Adunarea generală a Asociației «Grupul de acțiune locală Ceahlău», în consiliile de administraţie ale instituţiilor de cultură de interes judeţean şi în Consiliul de administraţie al Centrului Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Neamţ", a declarat Ionel Arsene, președintele Consiliului județean Neamț.

Creat la 09.09.2016 08:59  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 09.09.2016 09:36  de Ovidiu Lozonschi