30  septembrie  2016

"Pe agenda ședinței ordinare de astăzi a Consiliului Județean Neamț s-au aflat 9 proiecte de hotărâre, fiind suplimentată cu încă patru proiecte de hotărâre. Cu ocazia acestei ședințe, așa cum am anunțat încă de săptămâna trecută, am solicitat votul consilierilor județeni pentru a demara negocierile cu SIF Transilvania pentru achiziționarea pachetului de acțiuni de la Stațiunea Oglinzi. Le mulțumesc colegilor din majoritate pentru votul de încredere acordat și pot să spun că sunt surprins de atitudinea colegilor din PNL, care s-au abținut de la vot. Am avut din nou o ședinta lungă, cu o ordine de zi bogată și subiecte diverse, în cadrul căreia a fost aprobat proiectul „Conservarea, protejarea și promovarea Muzeului de istorie Roman – Casa Nevruzzi” și a cheltuielilor aferente acestuia. Consider că este un obiectiv căruia trebuie să îi acordăm atenția necesară, având o valoare importantă pentru cultura nemțeană. Tot astăzi am adoptat și modificarea Hotărârii Consiliului Județean Neamț nr. 164/2016 privind repartizarea pe unități administrativ-teritoriale a sumelor necesare pentru asigurarea drepturilor aferente copiilor/elevilor/tinerilor cu cerințe educaționale speciale integrați în învătământul de masă, pentru anul 2016. Este una dintre prioritățile noastre, ale CJ Neamț, să asigurăm cele necesare pentru educația copiilor și tinerilor. În același timp s-a hotărât și modificarea și completarea organigramei și statului de functii ale aparatului de specialitate al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Neamț, precum și modificarea statului de funcții al Spitalului Județean de Urgență Piatra Neamț. Sunt convins că aceste măsuri vor asigura eficientizarea și buna funcționare a acestor instituții.", a declarat Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț.

Creat la 01.10.2016 14:15  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 01.10.2016 14:48  de Ovidiu Lozonschi