11 octombrie 2016

Președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene, s-a întâlnit astăzi cu operatorii economici din domeniul turismului din judet pentru a discuta despre proiectele turistice ce urmează a fi implementate în următorii ani.

"Le mulțumesc celor peste 90 de participanți, agenții de turism, proprietari de hoteluri și pensiuni care astăzi si-au făcut timp și au răspuns invitației noastre la dezbaterea cu tema "Sa dezvoltam impreuna turismul nemtean". Am fost impresionat sa constat interesul deosebit al celor prezenți pentru dezvoltarea judetului intr-un brand de tara. Abordarea unui astfel de proiect reprezinta responsabilitatea pe care mi-o asum și încrederea ca judetul Neamt poate creste frumos sub ochii nostri. Avem potential, avem oameni capabili sa faca turism, trebuie doar sa existe si vointa. Din partea mea si a Consiliului Judetean exista deschidere catre realizarea de proiecte in acest domeniu, care sa puna judetul Neamt nu doar pe harta turistica a Romaniei, ci si a Europei. Împreună cu dumneavoastră sunt de părere ca Neamtul și locuitorii sai trebuie sa-si recâștige demnitatea de altădată. Județul nostru a suferit prea mult din cauza lipsei unei direcții pe termen lung și a unei viziuni de dezvoltare. Este timpul ca aceste lucruri sa se schimbe, este nevoie de un proiect de judet pe termen lung. Va asigur de tot suportul in problemele cu care va confruntati și îmi doresc sa ne mobilizam și sa acționăm ca o comunitate unita și determinata intr-un parteneriat pentru viitorii ani. Va cer sa-mi acordați încrederea și sprijinul necesar pentru a putea materialia obiectivele pe care vi le propun pentru dezvoltarea Neamtului", Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamt. La dezbatere, s-a discutat de asemenea despre participarea județului Neamț la Târgul de Turism din luna noiembrie, la care Consiliul Judetean Neamt isi doreste un concept de stand inedit, cât și despre oportunitatea organizării unui târg de Crăciun în județul Neamt. Dezbaterea organizata astăzi reprezinta un prim pas dintr-un sir de întâlnire pe care președintele Arsene dorește sa le aibă cu cei care activează în domeniul turismului din judetul Neamt.

Creat la 11.10.2016 19:24  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 11.10.2016 19:24  de Ovidiu Lozonschi