20 octombrie 2016

Președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene, a vizitat astăzi alte două șantiere deschise în județ. Prima oprire a fost în comuna Poiana Teiului, unde Compania de Drumuri Naționale efectuează lucrări de asfaltare pe o porțiune de drum de șase kilometri.

“Astăzi am fost din nou în județ pentru a inspecta stadiul lucrărilor aflate în derulare. Se lucrează pe drumul dintre Pipirig și Poiana Teiului, unde se efectuează lucrari de plombare, colmatare de fisuri, preluare denivelari și covor asfaltic pe o porțiune de șase kilometri. Cei de la Compania de Drumuri Naționale execută lucrări în urma apelurilor pe care le-am făcut în calitate de președinte al Consiliului Județean Neamț. Am insistat ca acest proiect să aiba loc, deoarece nu s-au făcut modernizari de mai bine de un deceniu, iar nemțenii din această zonă și turiștii care ne vizitează județul au nevoie de un drum modern de acces”, Ionel Arsene, președinte Consiliul Județean Neamț.

Al doilea șantier deschis în județ vizitat astăzi de președintele CJ Neamț a fost cel din comuna Tupilați, acolo unde, în urma calamităților din primavară, au fost afectați pilonii podului care face legatura dintre comună și drumul european E85 . „Pentru a putea interveni asupra podului în vederea consolidării malului drept, am decis să deviem cursul râului Moldova. Această lucrare este absolut necesară, pentru a exclude orice risc ca circulația către E85 să fie afectată, iar oamenii să fie nevoiți să ocolească. Le-am cerut celor de la compania județeană de drumuri să respecte termenele de execuție, iar lucrarea să fie finalizată în luna martie anul viitor. Mi-am propus în acest mandat de președinte al Consiliului Județean să finalizez toate proiectele de refacere a infrastructurii rutiere astfel încât acestea să fie funcționale și modernizate”, Ionel Arsene, președinte Consiliul Județean Neamț.

Creat la 20.10.2016 17:18  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 20.10.2016 17:18  de Ovidiu Lozonschi