30 octombrie 2016

Batalionul de Vânători de Munte din județul Neamț aniversează în acest an 100 de ani de la înființare.

"Cu acest prilej, am luat parte la manifestările dedicate centenarului batalionului. A fost o ocazie specială la care mă bucur că am avut plăcerea de a participa alături de vânătorii de munte, de reprezentanți ai armatei, de Părintele Protopop Ioan Dogaru, prefectul județului Neamț, Niculina Dobrila, primarul din Tîrgu Neamț, Daniel Vasilică Harpa, dar și de domnul General, Ștefan Danilă, consilier al Ministrului Apărării Naționale şi târgnemțean, a cărui prezență ne-a onorat. Suntem mândri de această adevărată trupă de elită a armatei române. Curajul, devotamentul şi spiritul de sacrificiu dovedite de vânătorii de munte de-a lungul timpului îi onorează, iar pe noi ne obligă să acţionăm în spiritul dreptăţii şi al patriotismului. Acest batalion a fost foarte apreciat în timp, pentru toată activitatea desfăşurată de la înfiinţare şi până în prezent, pentru luptele la care a participat. România a avut şansa unor patrioţi extraordinari, a unor ostaşi ce s-au jertfit pentru această ţară şi pentru acest popor. Consider că este de datoria noastră să ne cinstim eroii, cărora le datorăm ceea înseamnă ţara noastră acum. Trebuie să le cinstim memoria aşa cum se cuvine şi să transmitem acest lucru urmaşilor noştri. La mulţi ani glorioşi vânătorilor de munte din armata română!", a declarat Ionel Arsene, Presedintele Consiliului Judetean Nemat.

Creat la 31.10.2016 10:38  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 31.10.2016 10:38  de Ovidiu Lozonschi