31 octombrie 2016

Sedinta ordinara - 31.10.2016

"Consiliul Judetean s-a intrunit azi intr-o noua sedinta ordinara. In cadrul intrunirii pe care am prezidat-o, a avut loc validarea mandatului unui nou consilier judetean din partea PSD, Viorel Marian, cel care a inlocuit-o pe doamna Oana Bulai. As dori sa ii multumesc acesteia pentru activitatea desfasurata in calitate de consilier judetean si pentru initiativele avute. Un punct important pe ordinea de zi a fost reprezentat de acordarea unui sprijin financiar pentru comuna Trifesti, acolo unde au loc surpari de teren. Vrem ca prin aceasta alocare sa ii ajutam pe locuitorii din zona, ca acestia sa se simta in siguranta in propriile lor case. Pe ordinea de zi s-au aflat proiecte ce au vizat relatiile externe ale judetului Neamt, in special intelegerile de cooperare cu mai multe raioane din Republica Moldova, precum si proiecte prin care s-a modificat organigrama unor institutii subordonate Consiliului Judetean Neamt, astfel incat acestea sa isi atinga scopul. Totodata, un punct important pe ordinea de zi a fost cel referitor la rectificarea bugetului judetului Neamt pe anul 2016, prin care am alocat fondurile necesare continuarii proiectelor deja aflate in derulare. Sedinta de azi a vizat si aprobarea incheierii unui acord de parteneriat pentru proiectul regional „Startup Activator”. Prin votul consilierilor au fost aprobate toate cele 21 de puncte aflate pe ordinea de zi, precum si cele noua proiecte cu care a fost suplimentata aceasta. Le multumesc colegilor din majoritatea din Consiliul Judetean pentru votul acordat.", a declarat Ionel Arsene, Presedintele Consiliului Judetean Neamt.

Creat la 01.11.2016 08:12  de Ovidiu Lozonschi
Ultima modificare la 01.11.2016 08:14  de Ovidiu Lozonschi