19 iulie

Eliminarea mizeriei care a acoperit Lacul Bicaz după ploile abundente din ultima perioadă a fost una dintre principalele griji ale conducerii Consiliului Județean Neamț. „În nenumărate rânduri am atras atenția autorităților responsabile în legătură cu pericolul iminent la adresa mediului și asupra disconfortului vizual pe care îl provoacă miilor de oameni care vizitează zona turistică a Bicazului cantitatea uriașă de bidoane din plastic și alte deșeuri plutitoare aduse de râul Bistrița pe lacul Bicaz, cu preponderență în zona barajului și în zona viaductului de la Poiana Largului. Am reușit, cu ajutorul Ministrului Apelor și Pădurilor, Ioan Deneș, să mobilizez toate instituțiile cu atribuții în acest sens și să demarăm o amplă acțiune de ecologizare a lacului, după ce luciul de apă a fost afectat puternic de poluare în urma inundațiilor. Le mulțumesc reprezentanților de la Administrația Națională „Apele Române“, celor de la R.N.P. Romsilva, Hidroelectrica S.A., Inspectoratul pentru Situații de Urgență Neamț, reprezentanți ai Jandarmeriei care au răspuns rugăminții mele și de luni încoace contribuie cu utilaje și voluntari la această activitate“, a declarat Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț. Autoritățile județene își exprimă încredere că mobilizarea din aceste zile nu este un eveniment izolat și după această experiență se va reuși identificarea de soluții care să rezolve pe fond această problemă.

Creat la 27.07.2018 13:02  de Portal extern admin
Ultima modificare la 27.07.2018 13:02  de Portal extern admin