20 iulie

Ambulanța de terapie intensivă mobilă C1 arondată Spitalului Municipal Roman își reia activitatea, fiind suplimentată o linie de gardă a unității spitalicești. „Vești bune pentu romașcani și nemțenii din împrejurimile Romanului. În urma demersurilor pe care le-am inițiat la Ministerul Sănătății, ambulanța TIM poate fi de acum folosită și va deservi zona Roman și comunele arondate. Ministerul Sănătății a avizat suplimentarea liniilor de gardă aprobate Spitalului Județean de Urgență Piatra-Neamț cu o linie pentru UPU-SMURD, în vederea operaționalizării ambulanței de terapie intensivă mobilă C1, aceasta urmând a fi deservită de medicii din structura de primiri urgențe a Spitalului Municipal Roman. De asemenea, după cum am promis, am inițiat un proiect de hotărâre pe care l-am aprobat în ședința ordinara de ieri prin care am alocat 700.000 de lei pentru dotarea Spitalului Municipal Roman cu aparatură medicală și pentru realizarea unor lucrări de reparații capitale. Spitalul Municipal Roman va putea acum să realizeze lucrările de executare a inelului pentru hidranți interiori și exteriori, astfel încât să obțină autorizația de securitate la incendiu, măsură trasată unității medicale de către Inspectoratul pentru Situații de Urgență, cu termen de realizare până la finalul acestui an“, a precizat președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene.

Creat la 27.07.2018 13:04  de Portal extern admin
Ultima modificare la 27.07.2018 13:04  de Portal extern admin