1 august 2018

Consiliul Județean Neamț, prin Complexul Muzeal Județean, în colaborare cu alte instituții de cultură din țară, a organizat expoziția „Un pictor de front. Aurel Băeșu (1896-1928). Portrete“, al cărei vernisaj a avut loc miercuri, 1 august, la ora 18, la Muzeul de Artă din Piatra Neamț. „A fost o plăcere pentru mine să particip la vernisajul expoziției «Un pictor de front. Aurel Băeșu (1896-1928). Portrete», ce reunește peste 100 de lucrări de pictură și grafică. Opera de front a artistului Aurel Băeșu cuprinde compoziții ample în ulei care surprind scene de luptă, momente din viața militarilor participanți la Marele Război, dar mai ales lucrări de grafică, consacrate ființei umane, pe care cu drag vă invit să le vizionați în cadrul Muzeului de Artă Piatra-Neamț, până pe data de 19 septembrie“, a declarat Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț. În cadrul vernisajului a fost lansat și catalogul expoziției, care conține patru studii introductive, cele peste 100 de lucrări expuse, dar și lucrări care nu au intrat în expunerea finală, din patrimoniul Muzeului Militar Național „Regele Ferdinand I“, care vin în completarea cercetării operei de front aparținând lui Aurel Băeșu. „Țin să felicit Complexul Muzeal Județean Neamț pentru această inițiativă cât și pe colaboratorii săi, Muzeul Național de Artă al României, Muzeul Național Cotroceni, Muzeul Militar Național «Regele Ferdinand I», Complexul Muzeal Național «Moldova» Iași, Complexul Muzeal Județean «Iulian Antonescu» Bacău, Muzeul de Artă «Ion Irimescu» Fălticeni și importanți colecționari particulari“, a mai precizat președintele Ionel Arsene.

Galerie foto:
Creat la 02.08.2018 09:46  de Portal extern admin