2 august 2018

Patru spitale din județul Neamț au fost vizitate de către ministru Sănătății, Sorina Pintea, în timpul deplasării de lucru, pe care a efectuat-o în cadrul zilei de astăzi, în județul Neamț. „Domeniul sănătății este prioritar pentru mine, iar cu sprijinul Guvernului României voi reuși să le pun nemțenilor la dispoziție o infrastructură de sănătate așa cum merită, cu spitale moderne, dotate corespunzător și cu medici bine pregătiți. Principala preocupare pentru mine din acest punct de vedere o reprezintă Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț, cea mai importantă unitate medicală din județ. I-am prezentat Ministrului Sănătății, Sorina Pintea, în contextul vizitei de lucru de astăzi de la Neamț, principalele impedimente cu care ne confruntăm, am vizitat secțiile vulnerabile din spitalul de urgență și am avut o întâlnire cu toți șefii de secții pentru ca doamna ministru să afle direct de la sursă problemele pe care le întâmpină spitalul. Am reușit să obțin în urma acestei vizite promisiunea fermă a ministrului Pintea că investițiile începute și proiectele noi propuse Ministerului Sănătății de către SJU Piatra-Neamț vor primi finanțările necesare. Vom reuși astfel să finalizăm lucrarea de reabilitare a Secției Pediatrie, vom continua lucrarea de la blocul operator și vom extinde și moderniza Unitatea Primiri Urgențe, acestea fiind principalele vulnerabilități ale Spitalului Județean la acest moment“, a declarat Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț.

Galerie foto:
Creat la 03.08.2018 08:40  de Portal extern admin