3 august 2018

Spitalul Orășenesc Bicaz va avea un ecograf nou, aparat cu care se vor face investigații pacienților care ajung la această unitate spitalicească, iar la spitalul din Tîrgu Neamț se va suplimenta numărul de paturi și se va duce aparatură de specialitate pe unele secții. Anunțul a fost făcut de către ministrul Sănătății, Sorina Pintea, care a răspuns invitației ce i-a fost lansată de către Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț, cu scopul de a vizita unitățile spitalicești nemțene. „Alături de Sorina Pintea, Ministrul Sănătății, am efectuat astăzi vizite de lucru la principalele spitale din județul Neamț, începând cu spitalul din Bicaz, unitate medicală extrem de importantă pentru județ deoarece deservește o mare parte din pacienții de pe Valea Muntelui. Am inventariat împreună cu medicii și primarul orașului, Nicolae Sălăgean, investițiile necesare astfel încât activitatea de aici să se desfășoare în cele mai bune condiții. Am obținut în urma discuțiilor sprijinul ministerului sănătății pentru achiziționarea unui ecograf nou, investiție absolut necesară spitalului orășenesc Bicaz“, a declarat președintele Ionel Arsene. În ceea ce privește Spitalul Sfântul Dimitrie de la Tîrgu Neamț, în timpul vizitei ministeriale s-a constatat că este nevoie de o suplimentare a numărului de paturi pe anumite secții dar și de dotarea cu aparatură de specialitate. „În urma analizei efectuate cu directorul spitalului și primarul Daniel Harpa, am convenit să trimită Ministerului Sănătății solicitările respective, iar ministrul Pintea și-a asumat finanțarea acestora. Îi mulțumesc și pe această cale doamnei ministru, care și-a exprimat toată disponibilitatea pentru a sprijini unitățile medicale din Neamț“, a mai precizat președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene.

Foto:
Creat la 03.08.2018 10:33  de Portal extern admin