3 august 2018

Vizita de lucru a ministrului sănătății, Sorina Pintea, la Neamț, s-a încheiat la Roman, la Spitalul Municipal de Urgență. Reprezentanta Guvernului, alături de președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene, primarul Lucian Micu și conducerea unității medicale au stabilit liniile de acțiune ce urmează a fi realizate, cu sprijinul ministerului și al Consiliului Județean Neamț, spre binele unității sanitare. „Alături de ministrul Sorina Pintea, voi susține memoriul înaintat de către conducerea spitalului, prin care ne dorim ca la următorul apel de finanțare pentru reabilitarea unităților de primiri urgențe să fie eligibile și spitalele municipale de urgență, nu doar cele județene. O altă temă abordată în cadrul discuției a fost structura de paturi, dar și nevoia de dotare cu aparatură medicală a secțiilor ATI și bloc operator. Mă bucur să vă pot anunța că am obținut sprijinul Ministerului Sănătății și pentru rezolvarea acestor aspecte. Romașcanii pot avea certitudinea că pot conta oricând pe mine și că le sunt cel dintâi partener în toate proiectele ce presupun dezvoltarea municipiului Roman și a comunității de aici“, a declarat președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene.

Creat la 03.08.2018 11:57  de Portal extern admin
Ultima modificare la 03.08.2018 11:57  de Portal extern admin