Gata documentația necesară la CNI, pentru Centrul de Excelență Radioterapie-Oncologie

Consiliul Județean Neamț a mai făcut un pas necesar în realizarea unuia dintre cele mai importante proiecte care vizează Spitalul Județean de Urgență Piatra Neamț - construirea Centrului de Excelență Radioterapie - Oncologie. Președintele Ionel Arsene a anunțat că a fost finalizată documentația necesară la Compania Națională de Investiții (CNI), entitate care va asigura finanțarea necesară pentru realizarea proiectului. După apariția acestui centru, unitatea sanitară aflată sub coordonarea legislativului județean va deveni una reprezentativă pentru regiunea Moldovei, având în vedere faptul că spitalul din Piatra Neamț se va adresa tuturor pacienților cu afecțiuni oncologice din zonă. „Sunt mulțumit să vă pot anunța că am reușit să finalizăm documentația necesară a fi depusă la Compania Națională de Investiții pentru construirea Centrul de Excelență Radioterapie-Oncologie, de la Neamț. Acest centru, un proiect major și de suflet pentru mine, va oferi bolnavilor cele mai bune condiții de tratament dar și un mediu prietenos și propice unei însănătoșiri grabnice. Sunt conștient de cât de sensibile sunt cazurile afectate de această boală, iar ideea acestui centru a apărut tocmai din dorința de a susține necondiţionat pacienții cu afecțiuni oncologice din județul nostru și din regiune, prin servicii medicale de specialitate, profesionalism și devotament“, a declarat Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț.

Creat la 06.09.2018 16:07  de Portal extern admin
Ultima modificare la 06.09.2018 16:07  de Portal extern admin