5 octombrie

Premierul Viorica Dăncilă a venit astăzi în Neamț, pentru a vedea stadiul în care se află mai multe lucrări hidrotehnice finanțate de Guvernul României în județul nostru. Premierul a fost însoțit în această vizită de lucru de către ministrul de Interne, Carmen Dan, de către Ioan Deneș, ministrul Apelor și Pădurilor și ministrul Transporturilor, Lucian Șova. Deplasarea în teritoriu a început în orașul Roznov, acolo unde Apele Române derulează o lucrare de amenajare hidrotehnică a canalului de dirijare a Cracăului pentru protejarea satului Slobozia, cu fonduri de la Guvernul României. Lucrarea a fost realizată în proporție de 70%, însă nefinalizarea ei atrage de fiecare dată amenințarea că magistrala de gaz ce deservește întreg municipiul Piatra-Neamț și comuna Săvinești ar putea fi afectată. Cu sprijinul Guvernului, lucrarea a fost reluată și va fi finalizată cât de repede posibil astfel încât să fie eliminat în totalitate acest risc. „Mulțumesc prim-ministrului României, Viorica Dăncilă, și Guvernului PSD care acordă o atenție deosebită județului nostru și ne sprijină în derularea acestor lucrări de amploare, atât de utile pentru Neamț și locuitorii săi!“, a declarat președintele Ionel Arsene.

Creat la 11.10.2018 15:03  de Portal extern admin
Ultima modificare la 11.10.2018 15:03  de Portal extern admin