Schimb de experienta

Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean, a primit la sediul instituției o delegație de specialiști italieni, cu experiență în realizarea de parcuri tematice, cu care a discutat despre Complexul de Agrement „Ținutul lui Creangă“. „Le-am prezentat ideile noastre despre acest proiect pe care dorim să îl realizăm și le-am explicat de ce am ales zona Tîrgu Neamț pentru această investiție: este locul nașterii marelui povestitor Ion Creangă și zona este accesibilă vizitatorilor, prin infrastructura rutieră și aeriană. Sper ca acest schimb de experiență să fie benefic proiectului nostru, având în vedere pregătirea echipei care ne-a vizitat – peste 50 de ani de activitate în domeniul infrastructurii de agrement, fiind furnizori de idei pentru cele mai mari parcuri de agrement din lume. Pentru a se familiariza cu planurile noastre, am făcut împreună o vizită la fața locului. M-am bucurat că au apreciat amplasamentul ales de noi, inclusiv din perspectiva numărului de vizitatori care ajung anual în zona orașului Tîrgu Neamț. Convingerea lor este că se combină foarte bine turismul ecumenic, dezvoltat aici, și cel de agrement, pe care noi îl avem în vedere, deoarece ambele segmente vizează activități de familie, specifice timpului liber“, a declarat Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț.

Creat la 19.10.2018 11:11  de Portal extern admin
Ultima modificare la 19.10.2018 11:11  de Portal extern admin