Ziua Vânătorilor de Munte

Autoritățile județene și cele are orașului Tîrgu Neamț au sărbătorit, astăzi, în orașul de sub Cetate, Ziua Vânătorilor de Munte, componentă de elită a Armatei Române. Ceremonia de azi s-a bucurat de participarea Batalionului 17 Vânători de Munte „Dragoș Vodă“ Vatra Dornei și a Brigăzii 61 Vânători de Munte „General Virgil Bădulescu“ Miercurea Ciuc, alături de care, comunitatea din Tîrgu Neamț și-a manifestat respectul față de eroismul și jertfa înaintașilor. „Am rememorat astăzi, cu drag, momente din copilărie și adolescență, când urcam pe culmea Pleșului, unde domină uriașul monument închinat eroilor vânători de munte căzuți pe frontul de luptă și mi-am amintit de dascălii ce ne vorbeau despre eroismul și vitejia militarilor care și-au dat viața pentru patrie și care sunt înhumați în acest mausoleu. Generație după generație, acest monument a însemnat și va însemna un reper al dragostei de țară și de cinstire a înaintașilor. Dumnezeu să-i odihnească în pace pe toţi cei care au făcut parte din aceste trupe şi nu se mai află printe noi! «La mulți ani!» tuturor militarilor care duc mai departe tradițiile glorioase ale vânătorilor de munte!“, a declarat Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț.

Creat la 08.11.2018 12:39  de Portal extern admin
Ultima modificare la 08.11.2018 12:44  de Portal extern admin