30 ianuarie 2019

Ședință ordinară la Consiliul Județean Consilierii județeni au participat la ședința ordinară din luna ianuarie 2019, ocazie cu care au fost aprobate proiecte care vizează diverse domenii de activitate, toate menite a duce la îmbunătățirea calității vieții nemțenilor. În cadrul aceleiași ședințe, președintele Consiliului Județean a prezentat primele date referitoare la viitorul spital județean de urgență, care va fi construit în municipiul Piatra Neamț. „Astăzi este o zi importantă pentru județul Neamț! În ședința de Consiliu Județean am prezentat primele demersuri în vederea construirii noului spital județean, unul dintre proiectele mele de suflet! Acesta va include un centru special de radioterapie, dar și secții medicale stabilite de comun acord cu specialiștii din comunitatea noastră. Investiția, susținută de toți colegii mei, va beneficia de la bun început de un heliport. În altă ordine de idei, în ședința de azi s-au avizat temele de proiectare pentru două obiective importante de investiții: sistemele de alimentare cu apă din Piatra Neamț și Târgu-Neamț. Locuitorii acestor două importante orașe nu vor mai avea de suferit din cauza pierderilor sau întreruperilor de apă. Am depășit cu bine și problema managementului deșeurilor din Zona 1. Plenul Consiliului a aprobat delegarea prin concesiune a gestiunii unor activități componente ale serviciului de salubrizare a unităților administrativ-teritoriale membre ale Asociației de Dezvoltare Intercomunitară «ECONEAMȚ»“, a declarat președintele Ionel Arsene. În cadrul aceleiași ședințe s-a decis preluarea în administrare temporară, de către Consiliul Județean Neamț, a unui tronson ce se află în administrarea Romanului. Este vorba despre strada Mihai Viteazu, cunoscută drept calea de acces în municipiu. „Răspundem, astfel, prompt și pozitiv, solicitării romașcanilor și o vom reabilita cu fonduri de la județ. Mă preocupă tot ce ține de buna administrare a județului. Am alături o echipă de nădejde și, împreună, găsim soluții pentru depășirea obstacolelor, oricare ar fi ele. La finalul fiecărei zile vreau să știu că le-am făcut viața mai bună nemțenilor“, a mai adăugat președintele Consiliului Județean Neamț, Ionel Arsene. 30 ian Cetatea Neamț, supusă unui proiect de protecție împotriva infiltrațiilor Cetatea Neamţ va intra într-un amplu proces de protecţie împotriva infiltraţiilor de apă în ziduri şi spaţii muzeale. În prezent este în derulare faza de achiziție a documentației tehnico-economice necesare pentru realizarea lucrărilor. „Prin acest demers al Consiliului Județean Neamț, creăm oportunitatea ca turiștii să se bucure în continuare de măreția și frumusețea acestui monument istoric de interes naţional. Anul trecut, peste 170.000 de oameni au vizitat cetatea. Trebuie să avem grijă de moștenirea noastră! Voi continua să fiu un susținător al culturii și turismului nemțean!“, a declarat Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț. *sursa foto: pagina de facebook “ Tinutul Neamtului, locuri de legenda si povesti “

Creat la 01.02.2019 09:30  de Portal extern admin
Ultima modificare la 01.02.2019 09:30  de Portal extern admin