Vernisajului expoziției muzeale „Viorica Agarici“ de la Palatul Parlamentului

Județul Neamț a fost miercuri, 6 februarie 2019, în prim-planul vieții publice interne și internaționale, datorită organizării, la Palatul Parlamentului, sub Patronajul Camerei Deputaților, a Vernisajului expoziției muzeale „Viorica Agarici“. Evenimentul a avut loc în prezența mai multor ambasadori la București, parlamentari, reprezentanți ai Guvernului, ai comunității evreiești și ai instituțiilor de cultură din țară. „Le mulțumesc tuturor celor care ne-au onorat cu prezența și care și-au manifestat interesul față de un simbol și o emblemă ale județului Neamț, Viorica Agarici. În calitate de președintă a Societății de Crucea Roșie, filiala Roman, în ziua de 3 iulie 1941, aceasta a salvat, cu prețul propriei vieți, sute de evrei din «Trenul morții» cu care erau duși în lagărul de la Călărași. În semn de recunoștință, Statul Israel și Institutul Yad Vashem din Ierusalim i-au acordat post-mortem, titlul de «Drepți între popoare». Tot în semn de recunoștință, Consiliul Județean Neamț, prin Complexul Muzeal Județean, a vernisat expoziția dedicată acestei eroine a Neamțului și a întregii țări“, a declarat Ionel Arsene, președintele Consiliului Județean Neamț, la vernisajul de la Palatul Parlamentului. La eveniment a participat și Excelența Sa David Saranga, ambasadorul Israelului în România.

Creat la 07.02.2019 15:54  de Portal extern admin
Ultima modificare la 07.02.2019 15:54  de Portal extern admin