Județul Neamţ este, în prezent, una dintre cele mai ofertante destinații din România. Atractivitatea regiunii noastre este cea care a stat și la baza asocierii U.A.T. Județul Neamț cu Ordinul Arhitecților din România – Filiala teritorială Bacău-Neamț, în vederea organizării celei de-a VIII-a ediții a Forumului zonal de arhitectură și urbanism Moldova Reper 2030-MORE.
Eveniment emblematic pentru lumea conceptelor arhitecturale și urbanistice, acesta s-a desfășurat, zilele trecute, la Bacău, având drept scop dezbaterea unor idei și concepte din domeniul amenajării teritoriului și restructurărilor urbane. De asemenea, s-a discutat și despre impactul noilor investiții în spațiile existente din cadrul localităților situate în cele trei regiuni istorice ale Moldovei, respectiv nord-estul României, Republica Moldova, Bucovina de Nord-parte a Ucrainei și Regiunea Cernăuți.
„Trăim într-o zonă binecuvântată cu locuri frumoase, încărcate de spiritualitate și de tradiții. Rolul acestor întâlniri anuale, la care participă nu doar arhitecți și specialiști în domeniu, ci și reprezentanți ai societății civile, este acela de a cunoaște reciproc activitățile noastre și posibilitățile de dezvoltare. Regiunea de Nord-Est este a doua din țară ca număr de muzee, construcții arhitecturale de valoare și colecții publice, iar pe de altă parte, aceeași regiune se confruntă cu situația în care numeroase monumente de patrimoniu se află într-o stare avansată de degradare, patrimoniul antropic este insuficient valorificat – aspecte care justifică necesitatea unor măsuri arhitecturale și urbanistice în regiune.” -susține Daniel-Vasilică Harpa, președintele Consiliului Județean Neamț.
Foto
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1045302407737494&set=pcb.1045303371070731