Mănăstiri

Mânăstirile din zona Neamţului dăinuie semețe, trecând peste timpuri, peste orânduiri, peste neamuri şi generaţii, ca şi cum ar fi existat dintotdeauna. O asemenea dovadă a credinţei româneşti este şi Mânăstirea Neamţ, una dintre cele mai vechi mânăstiri din Moldova şi o nestemată a Ortodoxiei Româneşti.

Situat în comuna Vînători Neamț, în apropierea orașului Tîrgu Neamţ, complexul mânăstiresc cuprinde biserica, care datează din secolul al XIV-lea, un muzeu şi o bibliotecă ce datează de la sfârşitul secolului al XIV-lea şi care număra în anul 1862 peste 12.000 de volume, mărturii despre importante fapte istorice, teologice, culturale şi artistice medievale. Mânăstirea Neamţ este rezultatul ctitoriilor succesive din sec. XIV-XV ale lui Petru Muşat, Alexandru cel Bun şi Ştefan cel Mare. Un loc plin de istorie şi sfinţenie te aşteaptă să-i calci pragul, cu pioşenie şi gând bun în suflet. Aici, parcă timpul stă pe loc și lasă drumețului răgaz de liniștire și reculegere.

Potențialul turistic al Județului Neamț

15 Motive